ŠTO JE TO SINDROM POLICISTIČNIH JAJNIKA (PCOS)?

ŠTO JE TO SINDROM POLICISTIČNIH JAJNIKA (PCOS)?

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) čest je poremećaj žena reproduktivne dobi. Prema Europskim kriterijima čak 15-22% žena ima PCOS. Točan uzrok PCOS- a je nepoznat. Vjerojatno se radi međusobnom utjecaju faktora okoliša i gena. Djevojčice čije ga majke imaju, imaju pet puta veću učestalost razvoja ovog sindroma. Ako se ne liječi s vremenom može dovesti do ozbiljnih problema sa zdravljem, poput dijabetesa, srčane bolesti ili karcinoma. 

Sindrom podrazumijeva skup simptoma, a za dijagnozu sindroma policističnih jajnika žena mora imati 2 od slijedeća 3 kriterija:

  1. Policistične jajnike vidljive na ultrazvuku. Jajnici mogu, ali i ne moraju biti povećani. Ciste su folikularne (vodene). Dodatno se može izvaditi Anti-Mullerov hormon za potvrdu policistčnog izgleda jajnika.
  2. Izostanak menstrualnog ciklusa ili menstrualni ciklusi dulji od 35 dana. Posljedica su rijetke ili izostale ovulacije
  3. Povišeni androgeni (muški spolni hormoni) na laboratorijskim nalazima ili vidljivi znakovi povišenih androgena (dlakavost, akne, muški tip ćelavosti).

Ukoliko žena ima samo policistične jajnike, ali ne i druga dva kriterija tada joj ne može biti dijagnosticiran SINDROM policističnih jajnika. Dakle moguće je imati i samo policistične jajnike.

PCOS često sa sobom veže i inzulinsku rezistenciju što dodatno pogoršava simptome PCOS-a, ali i uzrokuje debljanje. Inzulinska rezistencija znači da su tkiva otporna na djelovanje inzulina pa glukoza ne može ući u stanicu i zato se pohranjuje u obliku masnog tkiva. Takvo nakupljanje masnog tkiva obično se odvija u području trbuha.

Kod žena s PCOS često se javljaju i povišeni lipidi (kolesterol). Oni su važni jer predviđaju rizik srčanih bolesti, a na njih se može značajno utjecati prehranom.

Iznimno je važno da se sindrom policističnih jajnika što prije dijagnosticira jer je ustanovljeno da žene sa PCOS-om imaju veći rizik nastanka debljine, dijabetesa tipa II, srčanih bolesti i hipertenzije. Kako PCOS na vrijeme dijagnosticirati?

  1. PRAĆENJE CIKLUSA. 

Važno je da svaka mlada žena čim dobije prvu menstruaciju počne pratiti svoje cikluse. Od informacija važno je da zapisuje koliko joj dugo menstrualni ciklus traje, koliko dugo traje menstruacija, koliko je obilna, kakve su značajke menstrualnog ciklusa (prištići, dijareja, zatvor, bolovi itd.), postoje li nekih abnormalnosti u ciklusima kada ih se uspoređuje s prijašnjima itd.

  1. REDOVAN GODIŠNJI PREGLED KOD GINEKOLOGA

Prije nego što postane seksualno aktivna ili najkasnije 2 godine nakon prve menstruacije, žena bi trebala otići u prvi posjet ginekologa. Ginekolog na ultrazvuku ili dobrom anamnezom može ustanoviti ako postoje neki poremećaji ciklusa, a od informacija su mu vrlo važne informacije vezane za menstrualni ciklus.

Sindrom policističnih jajnika je kronično i doživotno stanje. On nije izlječiv. Iako se u menopauzi značajno smanjuje utjecaj androgena, rizik od srčanih bolesti (infarkt, srčani udar) raste. Znamo da debljina u djetinjstvu, a pogotovo u adolescenciji, povećava rizik pojave i razvitka ovog sindroma. Zato mu je važno odmah kod dijagnoze pristupiti ozbiljno i poraditi na promijeni prehrambenih i životnih navika kako bi spriječili neželjene posljedice. Ako te zanima kako, javi se za rad sa mnom.