3 razloga zašto je teško smršavjeti s PCOS

3 razloga zašto je teško smršavjeti s PCOS

I ptice na grani znaju da sindrom policističnih jajnika (PCOS) uzrokuje poremećaj naših hormona. Upravo ti hormoni utječu na naš apetit, iskorištavanje hrane, brzinu i funkcionalnost probave, na naše raspoloženje koje utječe na unos hrane itd. Iz tog razloga žene s PCOS često imaju problem s ‘lijepljenjem’ kila i nemogućnošću mršavljenja unatoč velikim naporima. Idemo vidjeti zašto je to tako.

  1. Žene s PCOS imaju sporiji metabolizam od žena koje nemaju PCOS

Naš ukupni metabolizam je količina energije koja nam je potrebna za rad našeg tijela, svakodnevne aktivnosti, razgradnju i probavu hrane. Izražava se u kalorijama i bazira se na bazalnom metabolizmu, fizičkoj aktivnosti te razgradnji hrane. Bazalni metabolizam je taj koji nam je važan u priči pa hajmo njega malo jasnije objasniti. Njega definiramo ga kao mjeru potrošnje energije u tijelu tijekom mirovanja. Odnosno, to je energija potrebna za disanje, rad srca, metaboličke procese u različitim organima, cirkulaciju krvi itd. Što je on veći, to zapravo mi više kalorija sagorijevamo za te osnovne procese. Osobe koje imaju jak bazalni metabolizam će obično biti mršavije, nakon obroka će brzo ići na pražnjenje (jer im je probava brža), moći će pojesti više a da se na njima to ‘ne vidi’ itd.

U jednoj studiji se pokazalo da žene s PCOS (a pogotovo one koje imaju i IR) imaju značajno snižen bazalni metabolizam. Za usporedbu prosječna brzina bazalnog metabolizma je bila:

  •       Za žene bez PCOS 1868 kalorija
  •       Za žene s PCOS 1590 kalorija
  •       Za žene s PCOS i IR 1116 kalorija

To je razlika jedne porcije kvalitetnog obroka! Dobra vijest je da vježbanje (osobito trening s utezima) može povećati bazalni metabolizam. Dakle, brži metabolizam kojeg izražavamo većim brojem kalorija znači i brže sagorijevanje kalorija što zapravo znači lakše mršavljenje.

RJEŠENJE: Uvrstiti trening s utezima u svoju rutinu.

  1. Učinci inzulina

Oko 70% žena s PCOS ima i inzulinsku rezistenciju. Isto tako, znamo da pretilost pogoršava inzulinsku rezistenciju, ali se također vjeruje da inzulinska rezistencija može doprinijeti pretilosti. Dakle, jedno pogoršava i uzrokuje drugo.

Inzulin je hormon za pohranu glukoze i kada ju ne može pohraniti u stanicu onda ju pohranjuje u obliku masnog tkiva (i to najčešće u području trbuha). Što više inzulina luči tvoje tijelo, veća je vjerojatnost da ćeš imati masne naslage u području trbuha koje teško idu dolje.

RJEŠENJE: Prehrana bogata povrćem i proteinima sa individualno smanjenim unosom ugljikohidrata te minimalno 150 min fizičke aktivnosti tjedno.

3. Neadekvatan san

Neadekvatan san je povezan s debljanjem. Istraživači vjeruju da nedostatak sna mijenja oslobađanje dva hormona koji pomažu vašem tijelu da regulira osjećaj gladi. Kada ne spavaš dovoljno, tvoje tijelo oslobađa više grelina koji potiče apetit, a oslobađa manje leptina koji potiskuje apetit. Odnosno, ako ne spavaš dovoljno biti ćeš više gladna i nezasitna hrane. Osim toga, umor uzrokovan ograničavanjem sna može smanjiti tjelesnu aktivnost, a time i potrošnju energije.

RJEŠENJE: Ne kradi si san – on je izuzetno važan za dobar balans ženskih hormona!

 

Poslušaj cijelu podcast epizodu sa svih 6 razloga zašto je teško smršavjeti s PCOS:

Poslušaj podcast epizodu